Ako namontovať lamelové dvere?

Rozhodli ste sa pre lamelové dvere? Ideálna dizajnová voľba do malého priestoru. Ušetria totiž miesto, ktoré by inak zaberali klasické krídlové dvere. Teraz už stačí len správne ich namontovať. Neviete, ako na to? Poradíme Vám.

Postup montáže lamelových dverí

Lamelové dvere si môžete namontovať do štandardných zárubní. Napríklad aj do tých, ktoré Vám ostali po klasických krídlových dverách. Výhodou týchto dverí je to, že si ich môžete dať vyrobiť na mieru. Ak by ste však mali lamelové dvere o čosi dlhšie, môžete ich jednoducho skrátiť použitím pílky s veľmi jemným zubom. Ich montáž je potom veľmi jednoduchá.

  1. Vezmete si nosný profil, ktorý je dodaný spolu s lamelovými dverami. Skrátite si ho na požadovanú šírku. To znamená, že si odmeriate priestor medzi zárubňami a na takúto šírku si upravíte nosný profil. Prebytočnú časť jednoducho odpílite a konce upravíte brúsnym papierom alebo pilníkom.
  2. Označíte si miesta, na ktoré budete pripevňovať upínacie skrutky. Ak máte napríklad dvere rozmeru 100 cm, postačia tri upínacie skrutky.
  3. Do nosného profilu vyvŕtate dierky. Dávajte pozor, aby ste profil nepoškodili! Nosný profil pripevníte k zárubni.
  4. Jazdce navlečiete do vodiacej koľajničky. Oboje je takisto súčasťou dodávky. Vnútro profilu, ale aj jazdce, je nutné namazať silikónovým olejom alebo vazelínou. Zabezpečíte tak bezchybné a hladké posúvanie dverí.
  5. Ak ste si museli dvere skrátiť, priestor medzi nimi a spodnou časťou (prahom dverí), by mal byť minimálne 0,5 cm. Zabránite tak zasekávaniu dverí.
  6. Nakoniec jednoducho vodiacu koľajničku zasuniete do nosného profilu.
  7. Ostáva upevnenie držadla dverí a tiež magnetu, ktorý ich udržiava zatvorené. Prvá nosná lišta, ku ktorej má byť držadlo dverí upevnené, je zväčša dodávaná už predvŕtaná. Nemôžete tak nič pokaziť. Rovnako jednoduché je upevnenie magnetu.

31479860_sAk máte skladacie dvere, ich šírku si môžete regulovať pridaním alebo odobratím lamiel. V prípade, že dvere nie sú skladacie, ich presný rozmer je nutné objednať si u dodávateľa! V niektorých prípadoch je súčasťou aj spodná vodiaca lišta. Používa sa však len výnimočne. Montáž lamelových dverí je veľmi jednoduchá a zvládne ju aj menej zdatný domáci kutil. Aj preto sú tieto dvere veľmi obľúbené.

Autorské právo: akeeris / 123RF Reklamní fotografie

Pridaj komentár